Skip Navigation
 
 

Jamniki

Jamniki, jamnik długowłosy standardowy

Valid XHTML 1.1 Poprawny CSS!

WSTĘP

Jamniki - jamnik EVEE, SHA’RE i hodowla jamników Kollapsar FCI, witają cieplutko wszystkich oglądających tą stronę, a szczególnie miłośników jamników długowłosych standardowych.Moja przygoda z jamnikiem rozpoczęła się w 1993r. Wtedy to, przez zupełny przypadek zostaliśmy z żoną i córkami właścicielami suczki, jamnika długowłosego standardowego o imieniu Mora. Przez przypadek, bo kupiliśmy ją w formie prezentu urodzinowo imieninowego dla mojej Mamy. W tym samym miesiącu Mama musiała chwilowo wyjechać, a jamnik długowłosy Mora zamieszkała w tym okresie u nas i tak już zostało. Dając radość była z rodziną 13 lat i 3 miesiące. Dzięki Morze mieliśmy okazję pierwszy raz zaznać radości z posiadania szczeniąt. W naszym domku w górach 7.07.97r urodziła nam 7 małych ślicznych jamników długowłosych standardowych, 5 dziewczyn i 2 chłopaków.

Kiedy odeszła pustka była ogromna i jak to bywa musiała zostać wypełniona. W grę wchodziły oczywiście tylko jamniki. Bez żadnych wątpliwości oczywiste było, że musi to być jamnik długowłosy standardowy i oczywiście suczka. Każdy kto miał, lub zna jamniki wie dlaczego. Po długich poszukiwaniach z pomocą przyszła Pani Małgosia i Jej wspaniała hodowla jamników długowłosych standardowych Słodki Urwis. I tak oto w 2006r zamieszkał z nami jamnik EVEE Słodki Urwis. EVEE to wspaniały przyjazny i bardzo spokojny jamnik z charakterem, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
We właściwym czasie pokazała też, już 2 razy, że to wspaniała, wyjątkowo cierpliwa i wyrozumiała matka 5, a po prawie 2 latach 7, ślicznych szczeniąt, jamników długowłosych .

Hodowca jamników długowłosych standardowych ?! to brzmi dumnie, ja JESZCZE nie czuję się hodowcą mając tylko 1 suczkę jamnika, ale z biegiem czasu i kolejnymi wspaniałymi szczeniętami jamników, które być może będą odnosić sukcesy w wystawowych ringach odczucia nabiorą pewności, kto wie. Mamy przyjaciółkę i pełnoprawnego członka rodziny, to jest naprawdę ważne. Być może nigdy bym nie pomyślał o wystawianiu mojego jamnika, ale obiecałem Pani Małgosi że spróbuję. W końcu mój jamnik długowłosy standardowy jest wspaniały, a oddając ją w ręce fachowców chciałem potwierdzenia, czy moja ocena zbiega się z Ich. I spróbowałem, okazało się to całkiem przyjemną zabawą, a kiedy jeszcze w prezencie zaczęli dawać medale, to tym bardziej była pyszną zabawą. Wyszło że nasze oceny były zbieżne, bo jamnik EVEE została Championem Polski, ale nawet gdyby…, to byłoby to bez większego znaczenia. EVEE Słodki Urwis na wystawach jest jak ryba w wodzie, tyle piesków a przede wszystkim jamniki, nowi przyjaciele, trochę zabawy, no i Panu też odrobinę przyjemności można sprawić i jak już tak bardzo chce to pochodzę po tym ringu.

W czasie wystaw poznałem wiele miłych i sympatycznych osób i Ich jamniki. Poza oczywiście Panią Małgosią, drugą Panią Małgorzatę i Jej jamniki długowłose ( hodowla Światołdycz), Panią Ninę i Jej jamniki długowłose standardowe a przede wszystkim DUSTINA Słodkiego Urwisa z którym EVEE uwielbia zabawy na wystawach. Wiele innych osób i ich jamniki, ciężko Ich wszystkich wymienić, a które także bardzo często wspierały cenną radą wystawcę jamników bez doświadczenia.

Hodowla jamników długowłosych standardowych ?!

kto by pomyślał !, ale skoro spróbowałem wystaw …, z reguły kolejny krok to hodowla jamników. Wiem ile znaczą psy w rodzinie ( oczywiście najlepiej jamniki długowłose ). Otrzymałem od Pani Małgosi ogromny dar jamniczej miłości, dlaczego nie przekazać go dalej ?. Stąd Kollapsar FCI – hodowla jamników długowłosych standardowych. Nawet bez wystaw, medali i sukcesów, będą dawały radość i miłość, a to jest bezcenne. Oczywiście wraz z rodziną podchodzimy do słowa „ hodowla jamników ” zdroworozsądkowo mrużąc oko, a najlepszy przykład i dowód tego, to strona Kollapsar FCI opisująca humorystyczne świat według jamników. Dalece odbiega od innych stron hodowli jamników, nie jest lepsza, jest po prostu inna.

Czas mija i pewne informacje zamieszczone powyżej wymagają weryfikacji. Do rodziny zawitał drugi jamnik długowłosy, SHA’RE SEUSERENCE Kollapsar, suczka rodzynek z drugiego miotu. „ hodowla z 1 suczką ”, przestało być aktualne, mamy dwa jamniki. Tak jak wszystkie dzieci EVEE, to piękny jamnik długowłosy standardowy. Piękna to mało powiedziane, coś jest w tym o czym zawsze mówił świętej pamięci PAN LEON. Wspaniała, a dzieciuch wyziera z każdego jej ruchu i zachowania pomimo wieku ponad dwóch lat. Znawcy tematu mówią że pewnie tak już zostanie, a ja myślę, oby mieli rację. Już pierwsza wystawa pokazała co potrafi i jak to znosi, zero stresu, same przyjemności i zabawa, szkoda byłoby to zmarnować. To był chyba świetny pomysł, bo najpierw została Młodzieżowym Championem Polski a od niedawna jest również Championem Polski. Teraz, jakby kto pytał, mamy 100% Championów Polski w hodowli, a to że tylko dwa, kto by tam w takie szczegóły wnikał. Dzięki SHA’RE znów zaczęliśmy odwiedzać wystawy, możemy spotykać „starych” przyjaciół, poznawać nowych i ich jamniki. Moje poglądy w kwestii bycia hodowcą jamników pozostały bez zmian, prawdę powiedziawszy w kwestii bycia wystawcą też, a do samego słowa „ hodowla jamników ” podchodzimy jak zawsze z mrużeniem oka. Czego trzeba żeby to zmienić ?, trzy jamniki, suczki ?!, i może jakiegoś chłopaka ?! Chyba nic tego nie zmieni, bo czy jest taka potrzeba ?!

Strona a raczej witryna Kollapsar FCI – hodowla jamników długowłosych standardowych złożona z dziesiątek stron, a może ponad 100?!, a raczej stu kilkudziesięciu, to jeszcze osesek wśród zasłużonych stron propagujących jamniki, ale etap tworzenia mamy już dawno za sobą. Od pewnego momentu w znacznym stopniu współtwórcami strony zostali również nowi opiekunowie i Ich jamniki.

Stronę tą dedykuję wszystkim wielbicielom jamników, a w szczególności długowłosych standardowych, lub choć trochę lubią jamniki. Osobom znającym i lubiącym EVEE Słodki Urwis, teraz też SHA’RE SEUSERENCE Kollapsar, w tym także Tym którzy poznali nasze jamniki, EVEE i jej szczenięta tylko dzięki stronom tej witryny, a w szczególności osobom namawiających mnie od dawna do stworzenia tej strony.


Krzysztof Leśniewski

Jeżeli spodoba się Państwu strona Kollapsar FCI, bardzo proszę o głosik zaglądając do katalogu Linki


jamniki długowłose standardowe Jamnik Długowłosy
Jamniki długowłose - hodowla jamników Kollapsar FCI
Kraków Polska